Rodyti turinį


Albert Camus „Užrašų knygelės I“

Albert Camus
„Užrašų knygelės I“ (1935 -1942)

Vertė: Violeta Tauragienė

Leidykla: Baltos lankos
Metai: 2009

Puslapiai: 200
ISBN: 978-9955-23-310-7

Nors ši knyga (Lietuvoje išleidžiama antrą kartą), pasakykime tiesiai, nėra reikšmingiausias Albert‘o Camus vardu publikuojamas leidinys – tai sako pats pavadinimas „Užrašų knygelės“, ir su juo neišvengiamai susijusi aplinkybė, jog čia būtinai aptiksime ir to, ko pats autorius jokiu būdu nebūtų publikavęs. Mat – o tai natūralu, kai kalbame apie asmeninius užrašus – kai kurie dalykai, palikti jose, yra visiškai subjektyvūs, taigi nesuprantami skaitytojui iš šalies. Be to, ir reikšmingi dalykai išmėtyti pabirai, ne tokiu pavidalu, kurį jie įgytų ar įgijo vientisame kūrinyje. Vis dėlto tai yra ne bet kieno, o Camus knygelės, pulsuojančios jam būdingu aistringu pasaulio patyrimu.

To Camus, kuris kartais skeptiškai vertinamas akademinės filosofijos atstovų dėl to, kad pavojingai nuslydo į subjektyvų amžinųjų klausimų poetizavimą, savo žmogiškumu taip traukiantį plačiąją skaitytojų auditoriją; bet kuris iš tikrųjų kalba tiesiai iš Vakarų filosofijos ištakų, sokratiškai (bet ne sofistiškai!) mokydamas „<…> šio pasaulio tiesos, kuri yra jos nebuvimas.“

Tad knygoje, žinoma, nerasime kokios nors pasaulį paaiškinančios teorijos, greičiau čia  aptiksime  ̶  autentiškai suprasta šio žodžio prasme  ̶  teorinių, arba nuostabos, žvilgsnių į tą pasaulį raišką trumpais aforizmais, kartais – hėrakleitiškai blykstelinčiais įžvalgiais to pasaulio prigimties nusakymais, kartais – nyčiškomis psichologistinėmis įžvalgomis, kartais – tiesiog primenančiais „gyvenimo išminties“ sentencijų rinkinius ar socialinės kritikos fragmentus, – temų įvairovė čia beveik neribota. Žinoma, bendriau žvelgiant, pagrindines temines ašis, kaip ir visoje Camus kūryboje, būtų galima išskirti: tai žmogaus ir to, kas pasaulyje nežmogiška, sandūra, bei mąstytojui taip pat labai aktuali vita activa bei vita contemplativa alternatyva.

Be savaiminio fragmentų įdomumo, knygelės vertingos – ir galbūt pirmiausia – tuo, kad jose galima sekti, kaip vystėsi konkretūs kūriniai, ir taip gilinti supratimą apie juos. Šis, pirmasis, užrašų knygelių tomas apima 1935-1942 metus, tad juo galima pasinaudoti skaitant ankstyvąją mąstytojo kūrybą – „Sizifo mitą“ taip pat.

Tomas Nemunas Mickevičius

daugiau: Knygų Lentyna, Visos naujienos.

šiame įraše: , .


0 komentarai(ų)

sek diskusiją, prenumeruok šio įrašo komentarų RSS srautą.

Norėdami komentuoti, prisijunkite .


error_reporting(0);