Rodyti turinį


Estetikos enciklopedija

Juozas Mureika (sud.)
„Estetikos enciklopedija“

Leidykla: Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras
Metai: 2010

Puslapiai: 656
ISBN 978-5-420-01682-4

Pirmoji maloni staigmena, krentanti į akis vos pažvelgus į „Estetikos enciklopediją“, yra tai, kad ji nėra verstinė, kaip šiandien paprastai būna su Lietuvoje leidžiamais enciklopedinės apimties filosofijos veikalais. Maža to, pasirodo, jog paprastai nelaikyta rimta lietuviškos filosofijos dalimi, estetika išties turi kuo pasigirti. Enciklopediją rašė net 34 autoriai. Mintinis eksperimentas – bandymas įsivaizduoti, kiek autorių rašytų epistemologijos ar etikos enciklopedijas – tai tik dar labiau išryškina.

Straipsniuose išvengta nuobodaus šabloniškumo, leidžiant kiekvienam autoriui pasirinkti jam priimtiną stilistinės raiškos formą, – tai daro enciklopediją ne tik turiniu, bet ir forma estetišką. Enciklopedijoje pateikiamas ne tik platus estetikos (griežtąja prasme), bet ir giminingų žinojimo sričių (tokių kaip kultūrologija, menotyra, meno sociologija, meno psichologija, jau nekalbant apie filosofiją) teorijų spektras. Straipsniuose analizuojamos ne tik kertinės estetikos sąvokos, iš estetinių pozicijų analizuojamos estetinei pajautai svarbios psichikos galios (protas, vaizduotė, atmintis ir t. t.). Teorijos pristatomos bei grupuojamos pačiais įvairiausiais istoriniais ar geografiniais pjūviais, tačiau sykiu neprarandama teorinė vienovė, kurioje atsispindi didysis nūdienės estetikos virsmas estetologija – mokslu, tiriančiu pajautą kaip dvasinę galią ir prasmių steigties būdą.

Estetikos enciklopedijoje pateikiama daugiau nei 700 straipsnių: 435 skirti estetikos temoms, o 265 – personalijoms, iš kurių 60 – lietuvių (ar bent jau su Lietuva susiję) teoretikai. O tai, neabejotina, dar vienas estetikos stiprybės Lietuvoje liudijimas. Siekdama, kaip pabrėžia jos sudarytojas, atliepti nūdienius lietuviškai skaitančiųjų poreikius, enciklopedija bus vertinga ne tik pradedantiesiems estetikos studijas, bet ir gerokai pažengusiems.

 Kęstas Kirtiklis

daugiau: Knygų Lentyna.

šiame įraše: .


0 komentarai(ų)

sek diskusiją, prenumeruok šio įrašo komentarų RSS srautą.

Norėdami komentuoti, prisijunkite .


error_reporting(0);