Rodyti turinį


Thomas More „Utopija“

 Thomas More
„Utopija“

Vertė Leonas Valkūnas

Leidykla: Vaga
Metai: 2010

Puslapiai: 208
ISBN: 978-5415-021-80-2

Netrukus sukaks penki šimtai metų nuo to meto, kai 1516-aisiais Liuvene pasirodė Libellus aureus nec minus salutans quam festivus de optimo reipublicae statu de que nova insula Utopia. Visas kūrinio pavadinimas nurodo į tarpinį žanrą tarp filosofijos traktato ir kelionių romano. Nepaisant visų titulų ir nuopelnų, seras Thomas More‘as buvo kuklus žmogus ir pasakojimą apie naująją salą įdėjo į filosofo ir keliautojo Rafaelio Hitlodėjo lūpas. Pastarasis taip ir nenurodė, kur tiksliai galima salą surasti. Pakankamai pagyvenęs saloje, nenorėjo iš jos išvykti, tačiau su seru Thomu susitiko vien tam, kad papasakotų apie Utopiją – apie stebuklus kuriuos ten išvydo ir apie jos gyventojus.

Skaitytojas turi galimybę susipažinti ir sužinoti apie nepaprastą šalį ir geriausią valstybės santvarką. Apie 1) salos padėtį ir gamtines sąlygas; 2) kontaktus su išoriniu pasauliu; 3) politinę sandarą; 4) šeimą ir moralę; 5) darbą ir laisvalaikį; 6) auklėjimą; 7)  išsilavinimą ir mokslą; 8) kasdienybę ir bendravimą; 9) religiją. Deja, nepavyks nieko surasti apie technologijas ir išradimus. Ko gero, vienintelė utopiečių technologija – inkubatorius vištoms veisti.

More‘as Utopijoje mėgina suderinti antikinę pagoniškąją literatūrą su Kristaus mokymu – graikų filosofiją ir Naująjį Testamentą. Tai virsta savita sinteze, kurioje susilieja Platono etikos elementai, Epikūro, stoikų ir laisvai interpretuota krikščioniškoji etika. Ar tokio junginio pasekmė – socializmas?

 Vidas Dusevičius

daugiau: Knygų Lentyna.

šiame įraše: , .


0 komentarai(ų)

sek diskusiją, prenumeruok šio įrašo komentarų RSS srautą.

Norėdami komentuoti, prisijunkite .


error_reporting(0);