Rodyti turinį


Audrius Beinorius „Indija ir Vakarai“

Audrius Beinorius
„Indija ir Vakarai. Kultūrų sąveikos pjūviai“

Leidykla: Vilniaus universiteto leidykla
Metai: 2012

Puslapiai: 464
ISBN: 978-609-459-086-3

Ar besidomintieji filosofija turėtų skaityti ne tik Platoną, bet ir Šankarą? Bene žymiausias Rytų mąstymo specialistas nūdienėje Lietuvoje Audrius Beinorius į šį klausimą nedvejodamas atsako teigiamai ir savo naujoje knygoje aiškina, kodėl taip mano.

Kurgi susitinka Indija ir Vakarai, kaip įmanomas vaisingas jų dialogas? Ogi daugybe kultūrinių aspektų: teologijos ir religijos supratime, psichologijoje ir, žinoma, filosofijoje, kuri Rytuose suprantama kiek kitaip nei Vakaruose. Tačiau neverta nusigąsti galimo žinių stygiaus – Audrius Beinorius rašo suprantamai būtent tiems skaitytojams, kurie yra įgiję vakarietišką filosofinį išsilavinimą ir kuriems kyla tos „kitokios filosofijos“ supratimo problemų.

Vakarų filosofijoje supratimo problema dažnai vadinama hermeneutine problema, tad visai nenuostabu, jog supratimas ir hermeneutika yra savotiška šios knygos ašis, siejanti itin platų temų spektrą: nuo supratimo stygiaus („hermeneutinio nedidžiadvasiškumo“), būdingo Vakarų pastangoms interpretuoti Rytus „užtempiant“ juos ant savo kurpalio, iki rytietiškos hermeneutikos sampratos (juk ten taip pat spręstos tekstų supratimo ir komentavimo problemos). Neabejotinas šitokio hermeneutikos permąstymo privalumas yra tai, jog šitaip atpažįstamas ilgą laiką klasikiniame orientalizme slypėjęs eurocentrizmas, sukuriamos sąlygos iš jo vaduotis ir pažvelgti į Rytų ir Vakarų santykį iš gana naujos perspektyvos.

Apmąstyti visą Indijos ir Vakarų santykių spektrą vargu ar įmanoma. Juo labiau neįmanoma jo išnagrinėti vienoje knygoje. A. Beinorius to ir nesiekia kviesdamas skaitytoją susipažinti su keletu jam pačiam aktualių temų. Tačiau tai anaiptol nemenkina knygos vertės, nes kažin ar supratime svarbiausia kiekybė.

daugiau: Knygų Lentyna.

šiame įraše: .


0 komentarai(ų)

sek diskusiją, prenumeruok šio įrašo komentarų RSS srautą.

Norėdami komentuoti, prisijunkite .


error_reporting(0);