Rodyti turinį


Eugen Herrigel „Dzenas ir lanko menas“

Eugen Herrigel
„Dzenas ir lanko menas“

Leidykla: Baltos lankos
Metai: 2010

Puslapiai: 109
ISBN: 978-9955-23-373-2

Knygos, kuriose vakariečiams perduodamos Rytų išminties paslaptys, didelio pasitikėjimo nekelia. „Rytų išmintis“ jose veikiau primena greitą maistą, pagardintą patetiškomis citatomis, skirtą nuobodžiaujančiam vakariečiui suvilioti. Gali pasirodyti, jog Eugeno Herrigelio „Dzeną ir lanko meną“ galima būtų laikyti dar vienu tokiu opusu – tegul ir geresniu už daugelį kitų. Tačiau lietuviško leidimo rengėjai išties pasistengė, kad skaitytojas neskubėtų šiai pagundai pasiduoti. 

Visų pirma leidėjų pastangomis, ją tolina įvadinis Algio Mickūno straipsnis, kur dzeno mąstymas ir praktika gretinami su fenomenologija. Šitaip pats dzenas gali būti pamatytas ne vien kaip bandymas pasprukti nuo vakarietiškos kasdienybės problemų į rytietiško nušvitimo sodus, bet kaip praktika (vargu ar esama aplinkybių, kuriose dzenas galėtų pasirodyti kaip teorija), galinti dalyvauti vaisingame dialoge su vakarietiškais fenomenologiniais sąmonės ir jos santykio su kasdieniu pasauliu tyrimais.

Antrasis svarbus šios knygos bruožas – nuolat aiškiai išsakoma autoriaus savirefleksija: nurodoma, jog dzenu susidomėta iš profesinio smalsumo, o ne iš pernelyg dramatizuoto nepasitenkinimo gyvenimu pojūčio. Tad ir „lanko kelias“, ėjimas kuriuo aprašomas šioje knygoje, veikiau yra siekis suprasti ar perprasti dzeną, o ne pasiūlyti pigiai ir greitai išspręsti skaitytojui kylančias dvasingumo problemas. Tad siekiantiems suprasti dzeną ši knyga siūlosi padėti tai padaryti, nors dzeno meistrai verčiau patartų užsiimti kasdieniais darbais.

K. K.

Algio Mickūno įvadas

daugiau: Knygų Lentyna, Visos naujienos.

šiame įraše: , .


0 komentarai(ų)

sek diskusiją, prenumeruok šio įrašo komentarų RSS srautą.

Norėdami komentuoti, prisijunkite .


error_reporting(0);