Renginys „Trečiasis stalas: spekuliatyviojo realizmo idėjos ir praktikos“

Birželio 24 ir 25 d., 18.00 val. ŠMC skaitykloje vyks renginys „Trečiasis stalas: spekuliatyviojo realizmo idėjos ir praktikos“.

Birželio 24 d. 18.00 vyks Tomo Čiučelio paskaita „Keturkojai objektai, daiktai savyje ir kiti nežmonės“, kurioje autorius apžvelgs filosofines spekuliatyviojo realizmo prielaidas ir patyrinės idėjų spektrą nuo Quentino Meillassoux spekuliatyviojo materializmo iki Grahamo Harmano objektinės ontologijos (object-oriented ontology).

Birželio 25 d. 18.00 Julijonas Urbonas savo paskaitoje „Spekuliatyvioji metodologija, filosofinė inscenizacija bei virštekstualumas mene ir dizaine“ eskiziškai plėtos filosofinės fantastikos esė apie daiktiškąją filosofiją, o tiksliau, apie jos metodologinę išraišką. Pastaroji įtrauks ir apjungs įvairius spėliojimo metodus iš mokslinės fantastikos, spekuliatyvaus dizaino, futurologijos bei paties autoriaus kūrybinės praktikos.

Tęsiant spekuliatyviosios metodologijos apžvalgą, dalyviai bus kviečiami į kūrybines dirbtuves skirtas „trečiojo stalo“ paieškoms. Naudodamiesi tam tikromis instrukcijomis — tokiomis, kaip akustinis zondavimas ir gyvo stalo vaidyba, — bendromis pastangomis dalyviai užmegs ryšį su stališkumu. Čia stalas taps muzikiniu instrumentu, vaistu ar institucija.

Grahamo Harmano tekstas „Trečiasis stalas“ (The Third Table), pirmą sykį išspausdintas No085 dOCUMENTA (13) šimto dienų serijose ir didžiajame parodos kataloge, yra savotiškas filosofinis Arthuro Eddingtono idėjos remiksas. Jokiu būdu ne déjà vu. Tekstu Harmanas kviečia apmąstyti galimybę, jog realizmui dviejų Eddingtono stalų vis tik nepakanka — tarp jų turi slypėti kažkoks trečiasis dėmuo — tamsioji realybės medžiaga, kuri lieka nepasiekiama nei mokslinei analizei, nei į stalą besiremiančiai alkūnei. Tai daiktas, kuris kažkokiu būdu turi egzistuoti be mūsų, be žmonių.

Julijonas Urbonas yra dizaineris, menininkas, rašytojas, inžinierius, dizaino sąveikų studijų Karališkojo meno koledžo Londone doktorantas (tyrimo tema „gravitacinė estetika“).

Tomas Čiučelis baigė medijų meno studijas VDA, gyvena ir dirba Londone, ruošiasi filosofijos doktorantūros studijoms Dundee Universitete (Škotija). Tyrimų sritys: medijavimas, technologijų filosofija, kitybė ir kalba.

šiame įraše: , , , .