Rodyti turinį


„Idėjos, vertybės, asmenybės Lietuvos ateičiai“

„Idėjos, vertybės, asmenybės Lietuvos ateičiai“

Sudarė Mantas Adomėnas, Alvydas Jokubaitis

Leidykla: „Demokratinės politikos institutas, E2K“
Metai: 2011

Puslapių skaičius: 122
ISBN: 978-9955-9511-8-6

Šio tekstų rinkinio temos sukasi apie šiandienos Lietuvos sociopolitinės padėties bei jos filosofinių prielaidų kritiką – kartais Lietuvą matant Europos kontekste. Iš esmės tai nėra nauja kritika, nemažą dalį gvildenamų temų tekstų autoriai perima iš savo mokytojų, arba autoritetų: tai – atomistinė asmens samprata, Europos tapatybės pagrindo bei Vidurio Europos misijos problemos, laisvos rinkos principų ribos ir kita. Tačiau kas yra nauja, – tai kad daugelis jaunųjų autorių kritika neapsiriboja, bet užima aiškią poziciją, kurią gina net ir aštriomis retorikos priemonėmis.

Kaip teigia knygos sudarytojai, šie „tekstai pagrįsti įsitikinimu, kad mums reikalingas naujas požiūris į žmogų ir visuomenę“ (p. 5). Juose ieškoma alternatyvų ydingomis laikomoms šiandienėms strategijoms ir sprendimų esamoms problemoms. Dėl to nesilaikoma vieno žanro ir stiliaus ribų, bet pasirenkamas kūrybiškesnis kalbėjimas, apimantis tiek akademiškai korektiškus svarstymus, tiek laisvesnius asmeninius pamąstymus bei siūlymus. Tačiau „naujas“ pasirodo esantis „senas“ – nebūtinai pamirštas, tiesiog nedominuojantis teorijos baruose: šios intelektualaus jaunimo pajėgos neša kaip vėliavą klasikines (senovės graikų, katalikiškas ir pan.) vertybes, sąvokas, teorijas.

Kodėl tai gali būti įdomu? Nes daugumos tekstų autorius galima matyti kaip stiprių teoretikų pažadą, kurie – priešingai nei tokias vertybes šiandienos Lietuvoje ginantys politikai – nemosuos populiariais šūkiais ar atgrasia besiginančio silpnojo retorika, bet kalbės rimtų argumentų kalba ir – vilkimės – įsiklausydami į oponentą.

daugiau: Knygų Lentyna.

šiame įraše: , .


0 komentarai(ų)

sek diskusiją, prenumeruok šio įrašo komentarų RSS srautą.

Norėdami komentuoti, prisijunkite .


error_reporting(0);