Rodyti turinį


Biopolitikos seminarai III. Nepaprastoji padėtis: Walteris Benjaminas prieš Carlą Schmittą

Lietuvos kultūros tyrimų instituto Šiuolaikinės filosofijos skyrius tęsia Biopolitikos seminarų ciklą. Jame, skaitant ir aptariant įvairių laikų filosofinius tekstus, gilinamasi į biopolitikos – gyvybės, gyvenimo ir politikos santykio – problemas. Trečiasis seminaras įvyks 2012 metų kovo 27 d., antradienį, 18 val. Lietuvos kultūros tyrimų instituto (Saltoniškių g. 58, Vilnius) 217 kab.

 Antrajame seminare gilinomės į Giorgio Agambeno modernybės kaip koncentracijos stovyklos ir subjekto kaip homo sacer sampratą.  Agambenas teigia, kad modernybėje zoe, kurį jis vadina apnuogintu gyvenimu, apima visą politinę realybę, kurioje tampa sunku atskirti žmonių įtraukimą į visuomenę ir jų atskirtį, išorę ir vidų, bios ir zoe. Tokioje modernybės versijoje – tarsi koncentracijos stovykloje – gyvuliškam zoe pasmerktas ir į paraštes išstumtas homo sacer susiduria akis į akį su kita savo puse – neribotus įgaliojimus turinčiu suverenu. Toks suverenas, įgijęs autoritarinės valdžios pavidalą, ekonominių ir socialinių krizių metu kėsinasi grįžti į demokratines visuomenes ir primesti joms savo prievartą.
Trečiajame seminare ir diskutuosime apie nepaprastąją padėtį, jos genezę, simptomus ir alternatyvas autoritariniam valdymui. Agambenas savo knygoje „Nepaprastoji padėtis“ mums primena prieš 90 metų vykusią diskusiją tarp filosofo Walterio Benjamino ir teisės teoretiko Carlo Schmitto. Jei Schmittas suvereną ir jo legalią, bet įstatymo neribotą valdžią iškelia kaip būtinybę siekiant apsiginti nuo valstybei priešiškų jėgų, tai Benjaminas kalba apie dieviškąjį smurtą kaip smūgį įstatymui, kurio tikslas – išlaisvinti žmones nuo egzistuojančių galios santykių. Pastarieji metai Lietuvos ir visos Rytų Europos socialiniame ir intelektualiniame gyvenime rodo, kad nepaprastosios padėties samprata tampa aktuali ir šiam regionui.
Pranešimą apie Walterio Benjamino ir Carlo Schmitto sampratų kryžkeles pristatys Kasparas Pocius.
Seminaruose laukiami visi besidomintys filosofija, lankymas laisvas.

 REKOMENDUOJAMI TEKSTAI:

 Walter Benjamin, „Critique of Violence“. http://www.columbia.edu/cu/english/Critique_of_Violence.pdf

 Carl Schmitt, „Definition of Sovereignty, in „Political Theology: Four Chapters on the Concept of Sovereignty“, 5-15 pp. http://idepolitik.files.wordpress.com/2010/10/schmitt-political-theology.pdf

 Kasparas Pocius, „Nepaprastoji padėtis ir dieviškasis smurtas: Carlo Schmitto ir Walterio Benjamino minčių kryžkelės“. http://softsubversions.blogspot.com/2012/03/kasparas-pocius-nepaprastoji-padetis-ir.html

daugiau: Visos naujienos.

šiame įraše: , , .


0 komentarai(ų)

sek diskusiją, prenumeruok šio įrašo komentarų RSS srautą.

Norėdami komentuoti, prisijunkite .


error_reporting(0);