Plotinas „Apie Gėrį arba Vienį. Apie tai, kas yra bloga ir iš kur kyla“

Plotinas
„Apie Gėrį arba Vienį. Apie tai, kas yra bloga ir iš kur kyla“

Vertė: Tatjana Aleknienė

Leidykla: Aidai
Metai: 2011

Puslapiai: 432
ISBN 978-609-450-003-9

Plotinas nėra visiškai nežinomas lietuviškai skaitantiems filosofijos mėgėjams. Jo traktatų yra publikuota antologijose, vadovėliuose, periodikoje, tačiau tokio dvikalbio leidimo, papildyto išsamiais įvadais ir komentarais, jis sulaukia pirmą kartą. Leidinyje pateikiami du traktatai: „Apie Gėrį arba Vienį“ ir „Apie tai, kas yra bloga ir iš kur kyla“; kitaip tariant, – apie emanacijų pakopomis padalintos Plotino tikrovės viršų bei apačią.

Pirmajame traktate analizuojamas visos tikrovės šaltinis Gėris, nors pats Plotinas gana nenoriai šį terminą vartoja. Priežastis paprasta – tas tikrovės pagrindas yra itin sunkiai nusakomas, o Gėris, ar Vienis, tėra jo atributai, kurie jokiu būdu neatspindi viso jo turinio. Tačiau traktatas – tai ne tik abstrakčios Gėrio/ Vienio esmės paieškos, Plotinui ypač rūpi žmogiškosios sielos galimybės per loginį mąstymą ir intuityvią įžvalgą susilieti su pirmuoju savo pradu, esme.

Antrasis traktatas – apie tikrovės prado priešybę blogį, Plotino laikomą ne tiek etine, kiek metafizine kategorija ir siejamą su materija. Atsisakiusi ankstesniame traktate aptartosios savo esmės, persismelkusi medžiagiškumu siela, Plotino žodžiais, miršta. Tiesa, pasukusi atgal, Gėrio link, ji galinti ir vėl atgyti.

Skaitytoją, tradiciškai (klaidingai!) laikantį Plotiną egzaltuotu helenistinės epochos pseudopranašu, traktatai gerokai nustebins: Plotinas daug dėmesio skiria dėstymo nuoseklumui, galimiems kontrargumentams ir dorojimuisi su jais, dialogui su filosofijos tradicija, pirmiausia, žinoma, su Platonu. Na, o geriau pažįstantieji Plotiną turės dar vieną puikią progą pasivaišinti jo „žodžių vaišėmis“.

daugiau: Knygų Lentyna.

šiame įraše: , .