Rodyti turinį


Kolektyvinė monografija „Sekuliarizacija ir dabarties kultūra“

Sekuliarizacija_ir_dabarties_kultura_-_virselisSudarytoja – Rita Šerpytytė. Autoriai:  Tomas Sodeika, Danutė Bacevičiūtė, Mintautas Gutauskas, Kristupas Sabolius, Aušra Pažėraitė, Sigita Maslauskaitė, Vaiva Daraškevičiūtė, Rita Šerpytytė.

Leidykla: Vilniaus universiteto leidykla

Metai: 2013

Religijos ir kultūros sritys bei jų tarpusavio santykis šiuolaikiniame pasaulyje yra tapę atvira teorine ir net praktine problema. Vakarų tradicija, nuo seno buvusi krikščioniška, šiandien yra netekusi religinio matmens, kita vertus – religijos sfera komplikuotai ieško savo vietos kultūros atžvilgiu – arba toliau pretenduodama būti kultūros pagrindu, arba tapti tik jos dalimi. Toks situacijos suvokimas tiesiogiai nukreipia į šiuolaikinio pasaulio realijas ir verčia klausti, kokie veiksniai daro įtaką minėtoms kultūrinio ir religinio tapatumo ir jų santykio transformacijoms. Šiuolaikinis pasaulis tokį situacijos pasikeitimą yra įvardijęs „iššūkių“ terminu.

Tačiau vadinamieji šiuolaikinio pasaulio iššūkiai nevienodai yra susiję su religijos ir kultūros sferomis. Tad verta klausti, koks „iššūkis“ telkia esmingiausius metamorfiškus kultūros ir religijos santykio dabarties pasaulyje bruožus?

Monografijos autoriai remiasi prielaida, kad šiuolaikinio pasaulio iššūkius religijos ir kultūros sritims bei jų tarpusavio santykio tranformacijoms pirmiausia reprezentuoja sekuliarizacija. Kiti šiuolaikinio pasaulio iššūkiai – nihilizmas, cinizmas, religinės patirties vizualizacija, religinio „gyvenimo“ patyrimo persikėlimas į kasdienybės sritį, kultūros pasaulio medializacija – vienaip ar kitaip yra susiję su sekuliarizacija ir tampa jos išraiška. Todėl monografijos struktūros pagrindine, telkiančia ašimi ir tampa sekuliarizacija.

Čia publikuojami tyrimai yra 2010–2013 m. Vilniaus universiteto Religijos studijų ir tyrimų centre vykdyto projekto „Religija ir kultūra: šiuolaikinio pasaulio iššūkiai tapatumui“, Lietuvos mokslo tarybos finansuoto pagal nacionalinę mokslo programą „Tauta ir valstybė: paveldas ir tapatumas“, rezultatas.

daugiau: Knygų Lentyna.

šiame įraše: , , , , , , , .


0 komentarai(ų)

sek diskusiją, prenumeruok šio įrašo komentarų RSS srautą.

Norėdami komentuoti, prisijunkite .


error_reporting(0);